Uloga suvremenih visokoškolskih knjižnica: istraživanje o stavovima i iskustvima diplomskih studenata u društvenim i humanističkim znanostima
2016
Visokoskolske su knjižnice u novije vrijeme doživjele korjenite promjene pod utjecajem informacijske i komunikacijske tehnologije te izmijenjenih pristupa ucenju i poucavanju. Kako bi knjižnice (p)ostale integralni dijelovi obrazovnog iskustva, voditelji visokoskolskih ustanova i knjižnicari moraju iznova promisljati svoje prostore i usluge korisnicima kako u fizickom tako i u virtualnom okruženju.
U radu se predstavljaju rezultati istraživanja ciji je cilj bio ispitati kako diplomski studenti u podrucju drustvenih i humanistickih znanosti percipiraju i koriste prostore i usluge visokoskolske knjižnice (u fizickom i virtualnom smislu) te utvrditi koliko su njima zadovoljni.
Rezultati istraživanja pokazali su da najveci broj ispitanih studenata na diplomskoj razini redovito koristi svoju visokoskolsku knjižnicu (nekoliko puta mjesecno ili tjedno) te da ih vise od polovice fizicku knjižnicu (prostor i usluge) smatra važnim za uspjesno ucenje i studiranje. Zanimljivo je, pak, da su ispitani studenti procijenili kako su im za uspjesno ucenje važniji elektronicki knjižnicni izvori od fizickih knjižnicnih prostora i usluga, iako preferiraju tiskanu građu i cesce posjecuju (fizicki prostor) knjižnice nego sto koriste knjižnicne e-izvore poput online baze podataka. Ispitanici su podijeljeni u izjavama o omiljenom mjestu za ucenje u knjižnici: tek nesto malo vise ispitanika preferira ucionicu za tihi rad nego ucionicu za skupni rad. Provedeno je istraživanje utvrdilo da na percepciju i koristenje knjižnice utjecu brojni cimbenici kao sto su spol, akademski uspjeh i pristup ucenju.
Keywords:
- Correction
- Source
- Cite
- Save
- Machine Reading By IdeaReader
11
References
0
Citations
NaN
KQI