Kalauz a modern könyvtárak világába
2020
A szerző izgalmas utazasra hivja az olvasot, es meghokkentő kijelentesekkel avat be a digitalizalodo konyvtarak vilagaba: lehet, hogy a konyvtar mint konyveket tarolo fizikai hely – ugy ahogy szaz eveken at megszoktuk – mar a kozeli jovőben teljesen atalakul? Miert? Hogyan lehetseges ez? Ennek a jelensegnek egyertelmű oka van: a konyvtarak jovője a halozatban van. Dokumentumainak zome mar digitalis: nincs peldanyszamuk, tetszőleges mennyisegben vannak jelen. Igy a hozzaferes ertekesebb lesz, mint maga a tulajdonlas, hisz a halozat kozmű, a hozzaferes pedig allando, eszkoztől, időtől es helytől fuggetlenul.
Termeszetesen a konyvtaraknal bekovetkezett paradigmavaltas kihat a konyvekben tarolt tudas felhasznalasanak teljes kornyezetere. A „konyvtar” az olvasas, a tudomany, az ismeretszerzes „helyekent” egy sokkal komplexebb kiszolgalasra kepes vilagban ebred uj eletre. Valosagos digitalis okoszisztemak alakulnak ki, amelyek az egykori konyvtari kornyezet helyebe tolulnak. Csak egyvalami nem valtozik: az egesz folyamat mogott allo, azt inicializalo szakember, a konyvtaros elkotelezettsege. A szerző ezt az atalakulasi folyamatot mutatja be a multbol a jovőbe vezető időutazasra invitalva.
Kokas Karoly kotetet mindenkinek ajanljuk, aki egy ismeretekben gazdag utazas soran szeretne melyebben megerteni a digitalis atalakulast, amely nemcsak a konyvtari dokumentumok keletkezesenek, tarolasanak es kereshetősegenek legujabb modjait, hanem magat az ismeretszerzest is forradalmi modon megvaltoztatja.
A szerző a Szegedi Tudomanyegyetem Klebelsberg Konyvtaranak informatikai es informacios főigazgato-helyettese, cimzetes egyetemi docens. A Magyar Elektronikus Konyvtar, majd az Elektronikus Informacioszolgaltatas (EISZ) egyik megalmodoja. Szamos tankonyve, tudomanyos es ismeretterjesztő publikacioja jelent meg a konyvtari informatika es a digitalis bolcseszet targykoreben.
- Correction
- Source
- Cite
- Save
- Machine Reading By IdeaReader
0
References
0
Citations
NaN
KQI