Stres v preventivní kardiologii
2019
Ăvod: PsychickĂĄ, fyzickĂĄ i sociĂĄlnĂ zĂĄtAĹž a tlak souAasnĂS doby ovlivĹujĂ vĂ˝skyt kardiovaskulĂĄrnĂch chorob (KVO). Studie naznaAujĂ, Ĺže urAitĂS psychosociĂĄlnĂ faktory signifikantnA zvyĹĄujĂ riziko KVO. NenĂ jim vĹĄak vAnovĂĄna potĹebnĂĄ pozornost. CĂlem vĂ˝zkumnĂSho ĹĄetĹenĂ bylo zjistit, jak lidĂS hodnotĂ vlastnĂ psychickĂS zdravĂ, jak vnĂmajĂ vliv stresu na KVO, jak s nimi lĂSkaĹi a vĹĄeobecnĂS sestry v oblasti stresu pracujĂ a jak je jejich Ainnost efektivnĂ.
Soubor a metodika: Ke sbAru dat byl vyuĹžit nestandardizovanĂ˝ dotaznĂk, kterĂ˝ byl veden ĹĂzenĂ˝m rozhovorem face-to-face. AnalĂ˝za byla provedena programem SASD 1.4 s tĹĂdAnĂm 1. a 2. stupnA. AplikovĂĄn byl χ2-test dobrĂS shody. Byl proveden vĂ˝poAet testu nezĂĄvislosti na hladinA vĂ˝znamnosti α = 0,05, α = 0,01, α = 0,001. Oslovili jsme 2 306 nĂĄhodnA vybranĂ˝ch osob kvĂltnĂm vĂ˝bArem. ZĂsAastnit se ĹĄetĹenĂ odmĂtlo 314 osob (13,6 %). Soubor tedy tvoĹilo 1 992 osob (86,4 %) ve vAku od 40 do 80 a vĂce let, z toho 937 (47 %) muŞů a 1 055 (53 %) Ĺžen. Byl sledovĂĄn vztah vybranĂ˝ch sociometrickĂ˝ch parametrĹŻ.
VĂ˝sledky: Osoby ve vAku 40 let a vĂce hodnotĂ svĹŻj psychickĂ˝ stav jako dobrĂ˝ (85 %) na ĹĄkĂĄle 6-10 (1 nejhorĹĄĂ, 10 nejlepĹĄĂ psychickĂ˝ stav). S rostoucĂm vAkem je psychickĂ˝ stav ve vĂ˝znamnA vAtĹĄĂ mĂĹe hodnocen jako horĹĄĂ (p < 0,001). PsychickĂ˝ stav hodnotĂ hĹŻĹe neĹž tAlesnĂ˝ stav hodnotami 9 a 10. Z celkovĂSho poAtu oslovenĂ˝ch osob 87,9 % souhlasĂ s tĂm, Ĺže stres ovlivĹuje vznik KVO. K tomuto nĂĄzoru se pĹiklĂĄnAjĂ lidĂS z niŞťĂch vAkovĂ˝ch skupin (40-59 let), p < 0,05. Ĺ˝eny s tĂmto nĂĄzorem vĂ˝znamnA souhlasĂ (p < 0,05), naopak obAanĂS s nejniŞťĂm vzdAlĂĄnĂm nevAdĂ, zda mĂĄ stres vliv na vznik KVO (p < 0,05). Za hlavnĂ faktory ovlivĹujĂcĂ vznik KVO povaĹžujĂ lidĂS ve vAku 40 a vĂce let jednoznaAnA stres. V rĂĄmci edukace lĂSkaĹi hovoĹĂ s oslovenĂ˝mi osobami AastAji (49,7 %) neĹž vĹĄeobecnĂS sestry (34,3 %). VĂ˝sledky vĹĄak potvrzujĂ, Ĺže pĹi preventivnĂ Ainnosti poskytovanĂS osobĂĄm ve vAku od 40 let výťe je vAnovĂĄno vĂce pozornosti determinantĂĄm zdravĂS výŞivy a pohybu, nikoli stresu a kouĹenĂ. Pouze pAtina (21,8 %) lĂSkaĹĹŻ motivuje osoby v oblasti stresu. Sestry tak AinĂ ve 12,6 %. TĂSmAĹ polovina sester k tAmto zmAnĂĄm nemotivuje nikdy. VAtĹĄina oslovenĂ˝ch (87,8 %) ohodnotila podanĂS informace tĂ˝kajĂcĂ se omezenĂ stresu za uĹžiteAnĂS, vĂ˝jimku tvoĹĂ osoby s nejniŞťĂm vzdAlĂĄnĂm (p < 0,001).
ZĂĄvAr: OslovenĂ lidĂS si uvAdomujĂ vliv stresu na vznik a prĹŻbAh KVO, kterĂ˝ povaĹžujĂ za nejpodstatnAjĹĄĂ ovlivnitelnĂS rizikovĂS faktory. LĂSkaĹi a sestry by pĹi poskytovĂĄnĂ edukaAnĂch intervencĂ nemAli preferovat ani Ĺženy ani muĹže, ale zamAĹit se na vĂce na osoby s niŞťĂm vzdAlĂĄnĂm, na problematiku stresu a motivovat je ke zmAnA ve prospAch prevence KVO. Oblast sociometrickĂ˝ch vztahĹŻ, pĹestoĹže v mnoha pĹĂpadech byla statisticky vĂ˝znamnĂĄ, by bylo vhodnĂS podrobit hlubĹĄĂmu zkoumĂĄnĂ.
Keywords:
- Correction
- Source
- Cite
- Save
- Machine Reading By IdeaReader
0
References
0
Citations
NaN
KQI